Informaciona pismenost

Info sekcija kod slajdera

Informacionu pismenost skloni smo da mešamo sa informatičkom. Informatička ili računarska pismenost podrazumeva niz tehničkih veština koje su nam potrebne prilikom korišćenja računara. Dok se informaciona pismenost bavi sadržajima informacija, informatička pismenost odnosi se na tehnološki nivo upotrebe i korišćenja računarskih sistema, mreža i programa, tj. svodi se na „znati kako“. Zbog sve većeg broja informacija u elektronskom obliku, pojedinac koji je informaciono pismen koristi i veštine računarske pismenosti. Drugim rečima, informaciona pismenost često uključuje računarsku pismenost iako to nije neophodno. Obrnuto se nikad ne javlja kao zakonitost: računarski pismen pojedinac uopšte ne mora biti i informaciono pismen. Često ćemo sresti eksperte računarstva koji ne umeju da procene informacije ili imaju problema čak i sa osnovnom, alfanumeričkom pismenošću. Štaviše, pojedincu koji ja naučio da uči koristeći makar samo jednu vrstu izvora (knjigu), poseduje osnovnu i funkcionalnu pismenost u visokoj meri, ima razvijen kritički odnos prema izvorima znanja, mnogo je lakše da postigne informacionu pismenost nego pojedincu koji ima visok stepen računarskih kompetencija, a ostale vidove pismenosti zapostavljene. Tako valja opovrgnuti i pogrešno uverenje da su mladi i deca informaciono pismeniji od odraslih samo zato što nemaju strah pred računarom i što se dobro snalaze na njemu. Radi se o skupu veština koje vezujemo za računarsku, a ne za informacionu pismenost. Informaciona pismenost stiče se u procesu učenja, kritičkog mišljenja i etičkog korišćenja informacija. Primerice, učenik ili student koji informaciju zna da pronađe, da je proceni kao odgovarajuću i stavi u svoj zadatak ili na blog, ali nema obzira prema intelektualnoj svojini (etički elemenat), ne može se zvati potpuno informaciono pismenim. Situacija je još jasnija kod onih pojedinaca koji odlično vladaju računarom, ali im on služi isključivo za zabavu.

Slavica Jurić